Carl Eos: Ny bok på svenska beskriver Muslimska brödraskapet | Riks
Riks
Kultur

Carl Eos: Ny bok på svenska beskriver Muslimska brödraskapet

Muslimska brödraskapet grundades i Egypten 1928. Idag är rörelsen en lokal maktfaktor i europeiskt vardagsliv, akademiska miljöer och offentliga institutioner. Nu finns den franska sociologen Florence Bergeaud-Blacklers uppgörelse med den utbredda naivite

Copy-of-Sörman-–-Ledare-2025-11-10T174518.132.jpg

Copy-of-Sörman-–-Ledare-2025-11-10T174518.132.jpg

Redaktionen

Redaktionen

Skribent

2 min
Dela:
0

Det finns böcker som inte bara bör läsas, utan som måste läsas. Florence Bergeaud-Blacklers Broderism är en sådan. Boken, som nu har översatts till svenska och givits ut på förlaget Fri Tanke, är en skarp genomlysning av Muslimska brödraskapets långsiktiga arbete för inflytande i Europa.

Bergeaud-Blackler, forskare vid franska forskningsorganisationen CNRS, beskriver Brödraskapets idévärld och strategi med hjälp av begreppet Broderism. Det står för en ideologi som inte söker revolutionen på gatan, utan den tysta makten i institutioner, föreningar och dialogforum. Brödraskapet verkar, enligt boken, genom att långsamt omforma samhällen inifrån med målet att islamisera utan att konfrontera.

Att detta nu görs tillgängligt på svenska är i sig en kulturgärning. Kunskapen om Brödraskapets metoder har länge varit förbluffande låg i den svenska debatten. Författaren visar hur organisationen byggt nätverk inom civilsamhälle, utbildning och politik. Ofta har det skett genom att utnyttja västerländska ideal om tolerans och mångfald. Det är en skarpsinnig analys av hur välvilja kan bli en öppning för påverkan.

annons

Särskilt anmärkningsvärt är att en fransk statlig rapport, beställd av senaten 2022, nämner just de svenska Socialdemokraterna i sammanhang där brödraskapsnära organisationer fått inflytande. Detta visar att Mulimska Brödraskapet i högsta grad är verksamt inom den svenska arbetarrörelsen. Bergeaud-Blackler beskriver detta mönster med kylig tydlighet. Rörelsen söker inte konfrontation, utan respektabilitet.

Det är just den insikten som gör boken viktig. Författaren visar hur Europas sekulära samhällen, i sin strävan efter inkludering, ofta saknar verktyg för att möta rörelser som vill ersätta det öppna samhället med religiöst grundade normer. Hon påminner oss om att demokrati inte kan försvaras utan kunskap, och att okunskap är det mest bekväma av alla hot.

Språket i Broderism är klart, ofta polemiskt men aldrig svepande. Bergeaud-Blackler vill upplysa, inte demonisera. I en tid då begreppet ”islamofobi” ofta används för att undvika obekväma frågor är Broderism ett välkommet bevis på att man kan tala klart om hoten från muslimska rörelser.

Om Europa och Sverige vill förbli öppna samhällen måste vi förstå de krafter som vill förändra dem. Broderism är ett nödvändigt steg på vägen mot den förståelsen.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Redaktionen

Redaktionen

Skribent

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy