Riks

Kultur

Kvinnor som hatar män

Regeringen vill skydda unga män från kvinnofientliga budskap på sociala medier. Men varför finns inget motsvarande intresse för de idéer som formar unga kvinnors syn på män, familj och samhälle, undrar Henrik Schildt.

Kvinnor som hatar män

Foto: Storyblocks

Redaktionen

Redaktionen

Skribent

3 min
Dela:
0

I sociala medier kan flickor och unga kvinnor exponeras för idéer och påståenden om bland annat feminism och fertilitet. Dessa idéer kan påverka deras psykiska hälsa, värderingar och livsval. Därför ger regeringen Folkhälsomyndigheten i uppdrag att undersöka hur flickor och unga kvinnor påverkas av användning av sociala medier ur ett civilisationsperspektiv."

Nej, så lät det naturligtvis inte i pressmeddelandet från Arbetsmarknadsdepartementet den 16 juli. I stället får Jämställdhetsmyndigheten i uppdrag att utreda hur sociala medier påverkar pojkar och unga mäns syn på kvinnor.

I pressmeddelandet säger jämställdhetsminister Nina Larsson (L) att: De [unga männen] ska kunna växa upp fria från kvinnofientliga ideal, destruktiva mansnormer och algoritmer som sprider hat och förakt.”

Från politiskt håll vill man alltså säkerställa att endast en viss typ av tankesätt och idéer får förekomma under en ung människas uppväxt. Att detta uttrycks av en ”liberal” minister som ansvarar för svensk statsfeminism blottar den totalitära kärnan i de liberala och feministiska politiska projekten.

Att tro att utredningen syftar till att hjälpa pojkar och unga män misstar sig. I årtionden har frågan om pojkar och unga mäns livsöden och möjligheter avfärdats av skolor, arbetsmarknaden och myndigheter. Stora insatser har i stället gjorts för att möta flickor och unga kvinnors behov. Likt en vakande giftsnok slingrar sig feminismen runt det svenska utbildningssystemet, som idag värdesätter sociala relationer och mjuka värden framför kunskap.  

Så långt gick svensk feminism att rikets relationer till omvärlden 2014 skulle framskrida under ”den feministiska utrikespolitikens” fana. Från vagga till grav, från själ till geopolitik; allt ska svära trohet till feminismen.

Att det är just Jämställdhetsmyndigheten som fått i uppdrag att utreda män är talande. Som jag tidigare skrivit består myndigheten av 82 procent kvinnor, och är med det en av de minst jämställda i Sverige. I januari 2022 avslöjade kulturkritikern Lapo Lappin i en text i Kvartal hur kvinnors våld mot män räknas som mäns våld mot kvinnor i myndigheten statistik. Det finns alltså skäl att misstro precis allt som utredningen kommer fram till när den ska vara klar hösten 2027.

Det är med andra ord inte konstigt att pojkar och unga män söker sig till den plats där feminismen inte sätter villkoren; internet. Det är där de kan ta ett andetag och prata med likasinnade.

Naturligtvis förekommer misogyni och våldsbudskap på internet, precis som det förekommer misandri (manshat) och uppmuntran till kvinnor att ”förverkliga sig själva” genom aborter och uteblivet eller uppskjutet mödraskap. Men feminismen vill inte ta i dessa frågor för det skulle innebära en omprövning av kvinnors ansvar i och för samhället.

Men det finns hopp. Tillsammans med alla andra totalitära ideologier kommer feminismen en dag att förpassas till historiens skräphög där den hör hemma. Frågan är hur många offer de kommer skörda på vägen dit.

Henrik Schildt

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Redaktionen

Redaktionen

Skribent

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy