LEDARE: Bra tala klarspråk om importerade problem
Fusket i assistansbranschen är till stora delar ett importerat problem. Detta ville den borgerliga regeringens företrädare inte säga högt vid dagens pressträff där en ny utredning om åtgärder mot fusk och kriminalitet i assistansbranschen presenterades. D

Copy-of-Sörman-–-Ledare-66.jpg
Regeringen och Sverigedemokraterna meddelade idag vid en pressträff att man tillsätter en utredning för att komma till rätta med det omfattande fusket i assistans-branschen. LSS-lagstiftningen som garanterar stöd och service till människor med särskilda behov utnyttjas i stor skala av samvetslösa människor. Kopplingarna till den organiserade brottsligheten är också omfattande.
Enligt de direktiv som presenterades ska uppföljningen av beslut om assistans-stöd följas upp bättre. Beslut ska kunna ändras lättare och det ska bli svårare – eller kanske omöjligt – att anställa en närstående som assistent. Det var några av de punkter från direktiven som nämndes under pressträffen. Det viktiga är dock helheten: Man ska inte kunna komma till Sverige och berika sig på att utnyttja vårt välfärdssystem.
För det handlar om en till stora delar importerad brottslighet. Den enda som nämnde detta var Sverigedemokraternas Jessica Stegrud som nu tagit på sig rollen som sitt partis socialpolitiska talesperson. Hon nämnde också att Sverigedemokraterna länge påtalat problemen och att hon nu var nöjd med att kunna samarbeta med en regering som äntligen agerar.
Det framhölls helt korrekt under pressträffen att fusk och brottslighet riskerar att underminera LSS-lagstiftningens legitimitet. Det är viktigt att de människor som verklighet har rätt till stöd också får det. Funktionshindrade personer ska inte bli lidande av att kriminella tar sig in i assistans-branschen.
Men det är också Sverige som samhälle och land som lider av den förnedring det innebär att människor som tillåtits migrera till Sverige tackar för frikostigheten genom att samvetslöst utnyttja vårt välfärdssystem. Det handlar om vår integritet och vår stolthet.
Visst kan man känna frustration över att utredaren ska behöva 20 månader för att fullgöra sitt jobb. Ansvarig minister, Camilla Waltersson Grönvall, framhöll vid pressträffen att den här brottsligheten är systemhotande. Då borde det vara än mer angeläget att få fram ny lagstiftning snabbt.
Men vi får vara glada att det sker något överhuvudtaget. Sakta men säkert blir det alltmer obekvämt att vara kriminell i Sverige. Och det är bra nyheter.
Richard Sörman, politisk redaktör och ansvarig utgivare på Riks
Fortsätt läsa med Riks Plus
Få obegränsad tillgång till all vår premiumjournalistik, djupgående analyser och exklusiva intervjuer.
Obegränsade artiklar
Läs allt utan begränsningar
Exklusiva analyser
Djupdykningar från våra experter
Annonsfri läsning
Fokusera på innehållet
Avsluta när du vill. Inga bindningstider.
Redan medlem?
Richard Sörman
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!