

Kvinnan pratade ut om sin desperation över svårsåld bostadsrätt. Hon är anställd som ombudsman på S och skriven på Södermalm.
I ett längre reportage publicerat i Dagens Nyheter den 2 november berättar grannarna Nora Suni och Ayhan Temel om hur de i flera års tid, trots sänkt utgångspris, förgäves försökt sälja sin lägenhet i samma trappuppgång i förorten Hallunda i södra Stockholm.
37-åriga Nora Suni delar i reportaget med sig av sin desperation över att i fyra års tid ha försökt sälja sin lägenhet i förorten Hallunda. I ett annat reportage på exakt samma tema i tidningen Mitti och med samma två intervjupersoner framkommer att Nora Sunis tvårumslägenhet är värderad till 1,9 miljoner kronor, utannonserad för 1,89 miljoner och att hon fortfarande har cirka 1,5 miljoner kronor i lån på bostaden.
Vad som inte framkommer i DN:s reportage är att Nora Suni sedan januari 2023 är anställd som ombudsman på socialdemokraterna i Stockholmsregionen och där hennes titel är ”Ansvar för Townhall meeting, ordförandeträffar, kampanj och mötesverksamhet i innerstaden (Bromma/Kungsholmen, Norra Innerstan, Södermalm)”.
Nora Suni har jobbat som anställd i socialdemokraterna sedan 2019 – först på två olika positioner i regeringskansliet (2019-2021), därefter på partistyrelsens kansli innan hon började som ombudsman i Stockholm.
I DN:s långa reportage framgår det inte heller att Nora Suni idag är folkbokförd på en anhörigs lägenhet på Södermalm i Stockholms innerstad.
Riks uppmärksammade nyligen att Dagens Nyheter i en annan intervju intervjuade en yngre kvinna som i artikeln omnämndes som ”arbetslös”, trots att hon har en anställning på mediehuset AIP Media som ägs av socialdemokraterna.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.